Новата пенсионна реформа – препоръки от Организацията за икономическо сътрудничество

Членовете на БАДДПО приветстват получените препоръки от ОИСР за новата пенсионна реформа.

– ОИСР дават висока оценка на допълнителното пенсионно осигуряване в България и подкрепя бъдещите мерки за неговото усъвършенстването
– Бяха отчетени силните страни на допълнителното пенсионно осигуряване, в т.ч. многостълбовия пенсионен модел, стабилната правна рамка и компетентния надзор, основан на риска.
– ОИСР отбелязват и възможностите за усъвършенстване на пенсионната система чрез въвеждане на избор на потребителите между различни инвестиционни стратегии, съобразно техния жизнения цикъл и толерантност към риска (т.нар. „мултифондов модел“, включващ фондове с различен инвестиционен профил) и насърчават прегледа и промените на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност.

В специална статия бяха обявени детайли относно полученото писмо до МФ от ОИСР, в което се препоръчват да се подготвят необходимите промени в частното пенсионно осигуряване. Основната цел е да се увеличат доходите за старост и гарантират адекватни пенсионни плащания
През февруари 2024 г. в гр. София пенсионноосигурителните дружества участваха активно в проведената проучвателна мисия на Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която извърши преглед на допълнителното пенсионно осигуряване и оцени съответствието на българското законодателство и надзорната дейност с препоръките на ОИСР относно ключовите принципи за регулиране на частното пенсионно осигуряване. Мисията на ОИСР бе приета от Министерство на финансите и Комисията за финансов надзор (КФН) с участието на Министерство на труда и социалната политика, представителите на пенсионните компании, бизнеса и социалните партньори.
За целта компетентните институции в страната следва ясно и в синхрон да заявят ангажираност в разработването на законови промени, чиято философия се подкрепя в контекста на дадените от ОИСР препоръки.
Комисията за финансов надзор и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване стартираха диалог и имат готовност за предлагане на промени в регулаторната рамка в областта на допълнителното пенсионно осигуряване, чиято крайна цел е увеличаване на доходността от управлението на средствата по индивидуалните партиди на гражданите.

Повече информация може да намерите в приложените линкове: КФН и в. „24 часа“

 

Top