Къде сме и какво предстои: посоки и предизвикателства пред пенсионните системи в Централна и Източна Европа – форум ЦИЕ 2024

На 17 септември 2024 г. се проведе форумът на PensionsEurope за Централна и Източна Европа 2024, чийто домакин беше Литовската асоциация на инвестиционните и пенсионните фондове (LIPFA).
БАДДПО е един от основните членове на PensionsEurope и участник във форума на ЦИЕ 2024 (CEEC forum PensionsEurope) по най-актуалната тема: „ Къде сме и какво предстои: Посоки и предизвикателства пред пенсионните системи в Централна и Източна Европа“
Тазгодишното събитие отбеляза и 20-годишнината на капиталовата пенсионна система на Литва. Експерти от сектора, европейски и литовски политици, учени и надзорни органи се събраха, за да обсъдят настоящата ситуация и бъдещите насоки на пенсионните системи в Централна и Източна Европа.
Приветствени адреси:
– Тадас Гудайтис, председател на LIPFA, откри събитието, като подчерта успеха на литовската пенсионна система от втория стълб. Той заяви: „През последните две десетилетия Литва, както и много други страни, преживя растеж, реформи и трансформация. Днес с увереност можем да кажем, че системата за пенсионно натрупване носи реални ползи за литовските служители – нашите бъдещи пенсионери. В пенсионните сметки са натрупани повече от 8 млрд. евро, което представлява най-голямата инвестиция на литовските граждани извън банковите депозити.“
– Чаба Наги, председател на Форума на страните от ЦИЕ, разказа за пътя на Форума от първата му среща в Братислава през 2007 г. и похвали напредъка, постигнат от страни като Румъния, Хърватия и България, които навлизат в етапа на изплащане на пенсиите.
– Мати Лепеля, главен изпълнителен директор на PensionsEurope, изрази ентусиазма си от завръщането на LIPFA в PensionsEurope и подчерта значението на сътрудничеството в региона.
– Мартинас Шиуркус, заместник-министър на социалната сигурност и труда, обсъди предизвикателствата, пред които Литва все още е изправена, и по-специално необходимостта от увеличаване на равнищата на вноските във втория стълб на пенсионното осигуряване.
Представяне на литовската пенсионна система:
Симонас Крепшта, член на Управителния съвет на Банката на Литва, представи задълбочен анализ на пенсионната система на Литва, като се спря на предизвикателства като намаляването на населението, ниските нива на заместване и фискалния натиск върху първия стълб. Той представи потенциални решения, включително увеличаване на вноските на работодателите във втория стълб и укрепване на слабо развития трети стълб.

Форумът включваше три сесии:
1. Опитът и предизвикателствата пред системите за пенсионно осигуряване в региона на ЦИЕ: Експерти от Литва, Хърватия, Полша и Естония споделиха своя опит.
Основният извод беше, че е важно да има политическа стабилност и последователност в политиките, за да се изгради силна пенсионна система, която да спечели доверието на гражданите.
Важни фактори, които ще осигурят по-висок коефициент на заместване в бъдеще, включват по-високи ставки на вноските, по-голямо участие на работодателите в схемите за пенсионно натрупване с дефинирани вноски и по-широко обхващане на работещото население в програмите за пенсионно натрупване.
Оказва се, че държавите, които са се оттеглили частично от системите за пенсионно натрупване по-рано и са използвали средствата, предназначени за бъдещето, за посрещане на текущите нужди, са изправени пред значителни предизвикателства при възстановяването на по-високите нива на натрупване и евентуалното постигане на по-високи коефициенти на заместване.
2. Бъдещето на пенсионните системи в страните от ЦИЕ: Основните изказвания на Патрик Худжес от ЕОЗППО и Валдис Загорскис от Европейската комисия поставиха началото на дискусията.
Патрик Худжес подчерта значението на многостълбовите системи, а Валдис Загорскис представи констатациите от Доклада за адекватността на пенсиите, като обсъди нивата на коефициента на заместване и голямата разлика в пенсиите между половете в държавите-членки. Последва панелна дискусия, в която бе подчертана ролята на пенсионните фондове за икономическия растеж и необходимостта да се позволи на пенсионните фондове да инвестират в по-продуктивни области в някои държави членки.
3. Ролята на работодателите в развитието на пенсионното осигуряване в региона на ЦИЕ: Този панел разгледа различните нива на ангажираност на работодателите в различните страни. Бяха обсъдени ниските нива на вноските на работодателите в Литва. Бяха направени сравнения с Германия и Нидерландия, където вноските на работодателите играят значителна роля. Дискусията подчерта значението на непрекъснатия диалог между правителството, работниците и работодателите за създаване на рамка, стимулираща вноските на работодателите в пенсионните схеми.
В заключителните си бележки Мати Лепеля подчерта, че независимо от устойчивостта на системата, увеличаването на спестяванията ще бъде от съществено значение в условията на променящата се демография в Европа. Той настоя, че макар пенсионните фондове да се управляват на национално равнище, Европейският съюз играе важна роля. Тъй като новият мандат на Европейската комисия е насочен към стимулиране на растежа и конкурентоспособността, пенсионните фондове неизбежно ще бъдат част от дневния ред на ЕС.
Форумът „Централна и Източна Европа 2024“ потвърди ангажимента на PensionsEurope и заинтересованите страни в региона на Централна и Източна Европа за изграждане на стабилни и устойчиви пенсионни системи за бъдещите поколения.

За повече информация, моля, кликнете върху връзката

 

Top